Nikdy jsem nejela pod stan. Nikdy jsem ani nebyla u žádného českého jezera, přehrady ani vodní nádrže (nepočítám-li pár minut strávených na vyhlídce v Rabyni na Slapech). Až letos poprvé (tedy pro mě) jsme s Petrem vyrazili na Lipno. Sice jenom na tři noci, ale pořád lepší, než zůstávat v Praze. Pokud se také chystáte na Lipno nebo jeho okolí, čtěte.
V tomto článku jste se měli dozvědět, jak moc se nám líbilo v Portu a co všechno tam můžete zažít/vidět a tak dále. ČSA ale v červnu zrušily všechny lety do Porta a dodnes nevíme proč. Stejně tak netušíme, proč jsme se o zrušeném letu dozvěděli jenom osm dní před odletem. S ČSA stále situaci řešíme a vy si místo Porta přečtěte něco o českých (německých) luzích a hájích.
Tady se chodí spát se slepicemi
Na Lipno jsme vyrazili na motorce. Z Prahy nám cesta trvala tři hodiny. Autem to bude něco málo přes dvě. Petr vybral obec Černá v Pošumaví, protože tam jako dítě jezdil s rodiči a protože je tam relativně živo. Najdete tu vyhlášený plážový bar Windy Point a okolo několik restaurací, kam si můžete zajít na snídani nebo na večeři. My dorazili dva dny před zahájením sezóny, ve středu 26. června, a protože jsme přijeli až po deváté, v žádné restauraci v okolí už otevřeno neměli (jak bláhové je, myslet si, že tu v devět bude fungovat aspoň jedna jediná restaurace). Jenom ve Windy Pointu ještě nezavřeli, měli totiž do deseti. Dali jsme si pivo, moje oblíbený víno s kolou a něco na způsob mexických tortill jenom v téměř nepoživatelné variantě. Ale když je hlad, sníte všechno. Aspoň já určitě. Podotýkám, že pokud čekáte ceny konkurující českému venkovu, tak se připravte na to, že tady vládnou ceny hodné nejužšího centra Prahy.
Stan dražší než apartmán? Na Lipně je možné všechno
Ubytovat jsme se chtěli v kempu, ale když do jednoho z kempu v Černé v Pošumaví voláme, dozvíme se pro nás dost šokující informaci. Za dva lidi, jeden stan a parkovací místo na motorku bychom zaplatili 900 korun na den a ještě bychom si museli zvlášť platit sprchy a elektřinu. Síla. Na chatku se tím pádem ani neptáme a rovnou zkoušíme štěstí na booking.com, kde jsou sice hotely, penziony a apartmány téměř vyprodané, ale přeci jen po pár minutách na nás jeden apartmán vykoukne. Za 1 214 korun na noc. Ložnice, kuchyň, koupelna, předsíň, skříň, stůl, varná konvice, posezení na terase… Nic z toho nechybí a ještě máme parkování zdarma. Tudíž nás ubytování v apartmánu vyšlo téměř stejně jako kempování ve stanu. Povězme si upřímně, radši budu spát v posteli a sprchovat se ve vlastní sprše, než mít zlámaná záda a sprchovat se s desítkami dalších lidí ve veřejných sprchách. A tak jsme se ubytovali v Apartments U Jezera Černá. Ubytovací zařízení vlastní sympatický manželský pár. Je možné se s nimi domluvit i na pozdějším příjezdu, pokud nestíháte dorazit ve stanoveném časovém rozmezí.
Houska za devadesát
První den snídani vynecháváme a jedeme si v jedenáct nakoupit do sousední vesnice do Coopu. Nic moc tu ale nemají, tudíž kupujeme jenom víno, kolu a pečivo a v místním (pojízdném) uzenářství klobásu a salám. Další den vyrazíme na snídani do Windy Pointu a za 90 korun dostaneme rozpečenou housku se sýrem. Vítejte v ráji německých a rakouských turistů.
Pokud si ale potrpíte na plážové bary s cenami alkoholických drinků odpovídajícími českému průměru, určitě si tu večer poseďte. Barmani svoji práci zvládají na výbornou, to jim upřít nelze. Míchají jeden drink za druhým, baví kolem sedící zákazníky a připraví vám, na co si vzpomenete. Úderem desáté ale máte smůlu. Jsou přesní a nelítostní. Zavíráme.
Stezka korunami stromů
Upřímně, na válení se u jezera moc nejsem. A i když už byl červen a dny byly teplé, voda v Lipně měla teplotu stále pod hranicí snesitelnosti (nevím, jestli vaší, ale mojí určitě, což znamená, že měla míň než dvacet dva stupňů). Naštěstí se nemusíte jenom koupat. V okolí Lipna je spousta možností, kam vyrazit na výlet.
Například na Stezku korunami stromů, která se od Černé v Pošumaví nachází jen devatenáct kilometrů, přímo v Lipně nad Vltavou. Nejenže je z ní nádherný výhled a na stezce se dozvíte i spoustu zajímavých informací nejen o jejím vybudování (Věděli jste, že jedna sirka roste v lese šest hodin?), ale ještě s sebou můžete vzít i děti, kteří si užijí spoustu zábavy na `stezkách odvahy`. Těch je v korunách stromů hned několik. Ze začátku je zvládáte levou zadní, ale postupně přituhuje. Na poslední už jsem se pořádně zapotila. (Ano, rozumíte správně, není to jenom atrakce pro děti, vlastně jsem tam ani žádné děti neviděla, zato dospělých hned několik.) Při troše štěstí budete mít tři sta šedesáti stupňový výhled do okolí. Na Lipno, lesy, lanovku, sjezdovku i do sousedního Rakouska. My ale měli smůlu. Kolem kroužily bouřkové mraky, takže jsme viděli maximálně kus Lipna, sem tam kus zmáčeného lesa a v dálce pořádnou průtrž mračen.
Pokud s sebou přeci jen máte děti, cestou na stezku narazíte na Království lesa. Najdete tu lanovku, provazové sestavy, prolézačky, stromová městečka, pískoviště, kolotoče i skluzavky. Tam jsme ale nešli. Bez dětí bychom tam vypadali dost nepatřičně.
Kus Itálie v Rakousku
Pokud si chcete udělat výlet někam dál, doporučuju město Passau, které leží na hranici mezi Německem a Rakouskem. Připomnělo mi Itálii, Limone sul Garda, a možná trochu i polskou Wroclav. Od Lipna je Passau, česky Pasov vzdálený sto kilometrů, ale za tu dálku to rozhodně stojí. Malé uličky, neskutečný výhled na soutok Dunaje, Illu a Innu a nespočet malých hospůdek, kde se dá posedět. A taky je tu skvělá kavárna s kinem Proli. A až dostanete chuť na něco typicky německého (třeba wiener schnitzel) nebo na něco ze srbské kuchyně, vyzkoušejte restauraci Am Paulusbogen (je součástí hotelu). Dávají tu mega porce za rozumné ceny. Když se poštěstí, možná si sednete tak, že budete mít výhled na řeku. Ale pochybuju, je tu odpoledne i večer natřískáno. Jestli tedy dostanete chuť zajet si na jedno odpoledne do neskutečně fotogenického městečka, nenechte si Passau ujít.
Pokud ale pojedete z Černé v Pošumaví, jeďte raději přívozem z Bližší Lhoty do Horní Plané a zpátky taky. Zdejší silnice jsou oříškem i pro místní, natož pro ty, co to tu neznají. Nejenomže hrozí, že si tu zničíte podvozek auta nebo motorku, ale pokud někde zůstanete viset, bude trvat hodiny, než vás někdo najde, jelikož přes Želnavu a Novou Pec (kam vás požene navigace) moc aut nejezdí. Turisté i místní využívají právě přívoz, který je na druhém břehu za pár minut.
Když jsem to dala já, dáte to taky
V pátek, 28. června začíná na Lipně sezóna a je to znát. Přijíždějí desítky nových kempařů. Všude je rušno ještě o půlnoci, kdy dorazí ti největší opozdilci. Windy Point má ale přes celou sezónu otevřeno až do půlnoci. Ráno je i na pláži plno a tak zjišťujeme, že je nejvyšší čas odjet. Na druhou stranu čím později na Lipno o prázdninách přijedete, tím bude voda teplejší. Dá-li počasí. Ale upřímně, když jsem tam vlezla já v červnu, zvládnete to taky. Věřte mi. Co mi ale vadilo víc než chladnější voda, jsou studené noci. I když je přes den téměř třicet stupňů, v noci bylo patnáct. Tudíž doporučuju teplejší oblečení. Hlavně pokud se chystáte pod stan nebo do chatek. A taky sem jezdí hodně německých a rakouských turistů, a tak je tu němčina druhým `úředním` jazykem. Uslyšíte ji úplně všude a vysvětluje to i fakt, proč je tady tak draho. Pro Němce nebo Rakušany je to totiž pořád hodně levná dovolená a tak není důvod držet ceny nízko.
Foto: archiv, Petr Kučera, Orio
Napsat komentář